Yurt yangını kurbanlarının hala mezar taşı yok

28.11.2017 17:39:22 tarihinde eklendi, 426 kez okundu
Adana’nın Aladağ ilçesinde geçen yıl çıkan yurt yangınında hayatını kaybeden ve defnedildikten sonra mezarlarının etrafı tellerle çevrilen 4 kız çocuğunun hala mezar taşı yapılmadı.

Çevre düzenlemesi yapılmadığı için mezarlıkta güçlükle adım atan ailelerin, örülü alanın kapısı olmadığı için çocuklarına uzaktan dua etmesi dikkat çekti. Yangın kurbanlarından 13 yaşındaki Zeliha Avcı’nın annesi, yurt yöneticilerinin yurt yıkıldıktan sonra arsayı satıp yangında hayatını kaybedenlerin ailelerinin banka hesaplarına 30 bin lira gönderdiklerini ancak kendisinin bu parayı kabul etmediğini dile getirerek, ihmali olanların cezalandırılmaları için hukuki mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Aladağ ilçesinde bir derneğe ait olan kız yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan yangında 10 ilköğretim öğrencisi, yurt müdürünün 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen feci şekilde can verdi.

Yangının elektrik panosundan çıktığı, binanın bazı kısımlarının ahşap ve halı kaplı olduğu için çabuk yayıldığı, yangın merdiveninin kapısı kilitli olduğu için içeridekilerin kaçamadığı ve yangını söndürmek için ilk müdahaleyi yapan ekibin de yüksek katlara ulaşacak merdiven sisteminin bulunmadığı iddia edildi.

Soruşturma kapsamında, yurt müdürü Cumali Genç, yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur, dernek görevlileri Mustafa Öztaş, Mahir Kılıç, Ramazan Keleş ve Mahmut Deniz tutuklandı.

Mezarlıkta çevre düzenlemesi yok

Aradan bir yıl geçmesine rağmen Köprücek Mahallesi’ndeki mezarlıkta yatan çocuklara mezar taşı yapılmadığı görüldü. Mahalle mezarlığında çevre düzenlemesi yapılmadığı için ziyarete gelen vatandaşların da yürümekte zorluk çektiği görüldü.

Yangında, henüz 13 yaşında olan kızı Zeliha’yı kaybeden Sultan Avcı, bazı dernek eğitmenlerinin kendilerine ’mezar taşlarını biz yaptıracağız’ dediklerini ancak bugüne kadar kimsenin ilgilenmediğini kaydederek, yanan yurt binasının da yıkıldıktan sonra dernek yöneticileri tarafından satıldığını, yangında hayatını kaybedenlerin ailelerinin banka hesaplarına 30 bin lira yatırıldığını ancak bu parayı kabul etmediğini söyledi.

"Ya hak edeceğiz ya biz de öleceğiz"

Yangından sonra şikayetçi olmamaları konusunda kendilerine baskı yapıldığını ileri süren Avcı, “Yüreğim yanıyor. Çocuğuma orada bulaşık yıkattırıyorlardı, yemek yaptırıyorlardı. İhmal yüzünden can verdi. İhmali olanların cezalandırılması için sonuna kadar davamızla uğraşacağız. Ya hak edeceğiz ya da çocuklarımızın uğruna biz de öleceğiz. Biz o yurdu istemedik. Muhtar götürdü bizi o yurda. Tek odalı evimde 3 kardeşiyle büyüttüm ben Zeliha’yı” şeklinde konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS