Osmaniye´de 15 bin kişi engelli maaşı alıyor

27.10.2017 14:14:29 tarihinde eklendi, 410 kez okundu
OSMANİYE Valisi Ömer Faruk Coşkun, ilde yüzde 40 ve üzerinde engelli raporu olup engelli maaşı alan yaklaşık 15 bin vatandaşın bulunmakta olduğunu söyledi.

Osmaniye Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme İl Komisyonu tarafından düzenlenen Erişilebilirlik Bilgilendirme Toplantısı Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamit Coşkun,  “2005 yılında çıkarılan Engelli Kanunu çerçevesinde 8 yıl içerisinde engelli vatandaşlarımızın kamuya açık bütün alanlarda erişilebilirliğinin sağlanması için ilimizde kurulan komisyonumuz resmi ve özel kurumları denetleme faaliyetlerini yürütmektedir. İl Komisyonumuz tarafından farkındalık oluşturmak amacıyla aldığımız kararlar doğrultusunda bugünkü toplantımızı gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE 6,5 MİLYON ENGELLİ BULUNMAKTA
Toplantıda konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise "Erişilebilirlik, herkesin, istediği her yere ve her hizmete bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesidir. Gelişmişliğin bir göstergesi de dezavantajlı kesimlerine sunduğu imkânların kalitesiyle ölçülebilmektedir. Ülkemizde 2016 yılı TÜİK verilerine göre nüfusumuzun yaklaşık yüzde 12’si yani yaklaşık 6,5 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır.  İlimizde yüzde 40 ve üzerinde engelli raporu olup engelli maaşı alan yaklaşık 15 bin vatandaşımız bulunmaktadır. İşte bu vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanma, istihdam edilme, sosyal ve kültürel etkinliklere katılma temel insan hakları olmasının yanı sıra, toplumsal yaşama dahil olmaları gibi imkanları sağlamak bizim temel görevimizdir. Engellilerin erişilebilirliği, hak ve özgürlükleri kullanmanın, kamusal ve kamuya açık hizmetlerden yararlanmanın, yaşamın tüm alanlarına katılımın ön koşulu olarak değerlendirilmektedir" diye konuştu.

Toplantının devamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İnşaat Mühendisi Serdar Bayrakçı Komisyon’un yaptığı denetim ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Son olarak söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzman Mehmet Gökdal ise erişilebilirliğin önemi ve Erişilebilirlik Mevzuatı konusunda sunum yaptı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS